טיפול נטורופתי בתסמיני גיל המעבר

תקופת הפסקת הווסת (המנפאוזה מנו=חודש, פאוזה=הפסקה  )  הנה תקופה רוויה בשינויים אך  היא תהליך ביולוגי טבעי המבשר את סוף תקופת הפוריות.

נשים חוות את התקופה הזו בצורה משתנה, ישנן נשים אשר תקופה זו אצלן היא תקופה קלה יחסית והשינויים בה באים בצורה הדרגתית, וישנן נשים שאצלן תקופת הפסקת הווסת היא תקופה קשה המלווה בתופעות המשפיעות לרעה באופן משמעותי על איכות חייהן .

התופעות סביב תהליך זה קשורות בעיקר לירידה ברמת האסטרוגנים או לתנודות חדות ברמתם. הן כוללות:

 • אי סדירות בהופעת הווסת, מבחינת מרווחים בין דימום אחד למשנהו, משך הדימום ועוצמתו,
 • נטייה לפטרת,
 • ירידה בצפיפות העצם,
 • תכיפות במתן שתן בגלל החלשות של שרירי רצפת האגן,
 • בריחת שתן ונטייה לזיהומים,
 • דפיקות לב ונדודי שינה-  20% עד 40% מהנשים בגיל המעבר מדווחות על ירידה באיכות השינה . המצב הנפשי אצל נשים רבות בתקופה זו משפיע מאוד על איכות השינה, יחד  עם גלי חום שמופיעים לעיתים קרובות באמצע הלילה ומפסיק את מעגל השינה פעמים רבות יגרום לעייפות מרובה שמצטברת ומשפיעה לרעה כמעט בכל דבר.
 • גלי חום וזיעה:  מדובר בתחושה פתאומית של חום עז שנמשכת מספר דקות , גלי החום יכולים להתרחש בכל שעה ביום  אך נפוצים יותר בערב ובלילה, ישנם מספר גורמים העשויים להגביר את גלי החום כשבראשם עומדים האלכוהול הסיגריות והקפה. פעילות גופנית לעומת זאת משפרת את התחושות ומפחיתה את האפקט של גלי החום.
 • עייפות,
 • יובש בנרתיק, ירידה בחשק המיני – המצאות הורמונים נשיים ברמות תקינות מאפשר ייצור של חומר סיכה טבעי לאורך השנים. יובש בנרתיק עשוי להוביל לאי נוחות , גרד וכאב במהלך קיום יחסי מין ואחריהם.
 • כאבי פרקים ושרירים והתכווצויות שרירי הרגליים,
 • יובש ושינויים בעור.
 • שינויים מנטאליים כגון- הפרעות ריכוז וזיכרון, אי שקט, מצבי רוח, עצבנות, חרדה  התנודות במצב הרוח, נשים רבות מדווחות על דאגנות יתר, וכ 40% מהנשים אף סובלות באופן כזה או אחר מדיכאון.

הטיפול המקובל ברפואה היום

הטיפול בהורמונים חלופיים להורמונים אסטרוגן ופרוגסטרון, המשמרים את המצב . ותרופות אנטי דיכאוניות.

יתרונות הטיפול- הקלה בתסמינים, מניעת אוסטיאופורוזיס והקטנת שכיחות סרטן המעי הגס.

הסיכונים – הטיפול בהורמונים עלול לגרום לעליה בשכיחות התקפי לב, אירועים מוחיים, קרישיות יתר ותסחיפים בריאות, עלייה בלחץ הדם, דמנציה וכן סיכון להחמרה במחלה קיימת של תפקודי כבד ומרה.

לאור הסיכונים הרבים בטיפול ההורמונאלי, כדאי לדעת שישנן דרכים נוספות, טובות ויעילות לטיפול ותחזוקה של הגוף בתקופת גיל המעבר.

על-פי הנטורופתיה, תזונה טבעית, תוספי תזונה וצמחי מרפא ישפרו את הרגשתן.

————————————————————————————————–

מהי מנפאוזה ?

כחלק מתהליך טבעי, תפקוד השחלות הולך ופוחת, במהלכו מאבדות השחלות את היכולת לבייץ ואת היכולת לייצר באופן מתואם את ההורמונים החיוניים למחזור תקין. הייצור יורד באופן לא סדיר תוך תנודות קיצוניות, עד להפסקה מוחלטת של ייצור ההורמונים פרוגסטרון, אסטרדיול ואסטריול.

לרוב מופיעה המנופאוזה בין הגילאים 45-55. כאשר היא מופיעה בין הגילאים 40-45 היא נחשבת למוקדמת ובין הגילאים 55-60 למאוחרת.

הסיבה להופעתה המוקדמת יכולה לנבוע כתוצאה ממחלות אוטואימוניות, הפרעות בבלוטת התריס, סכרת, עישון,  או בעקבות כריתת שחלות ולעיתים כריתת רחם ללא השחלות.

דרכי הטיפול הטבעי

צמחי המרפא הם דוגמה לטיפול  טבעי הנותן  לאישה מענה נפלא תוך שהוא מאפשר מענה טיפולי  כולל , במידה וישנה מעורבות של מחלות רקע נוספות, כדוגמת יתר לחץ דם, כולסטרול, עצירות כרונית ועוד.
פעולת הצמחים לטיפול במנופאוזה מתמקדת בעיקר- בהרגעה, קירור, הזנה ואיזון התהליך ההורמונאלי, הצמחים ממתנים את התנודות ברמת ההורמונים ויוצרים הדרגתיות ויציבות, כזו שמאפשרת לגוף להסתגל לשינויים המתחוללים בו.

חלק מהצמחים מכילים חומרים בעלי פעילות כמו אסטרוגנית .

הצמחים העיקריים לטיפול במנופאוזה:

1. איזון הורמונאלי: המטרה כאן היא לעזור לגוף לשפר את ההסתגלות שלו לשינוי ההורמונאלי המתרחש אצל האישה ובכך להפחית את הסימפטומים . הצמחים המובילים את התהליך הנם צמחים פיטו אסטרוגנים אשר מפחיתים את התופעות הנגרמות עקב המחסור באסטרוגן.

קוהוש שחור – Cimicifuga racemosa – Black Cohosh

הצמח  מותווה לטיפול בבעיות נשיות, כמו גם בדלקות מפרקים וביתר לחץ דם.
הוא נחשב לאחד הצמחים היעילים ביותר בטיפול בגלי חום של גיל המעבר, מסייע למניעת עייפות ומצבי רוח ואף מצבי דיכאון קלים.

בטטה – Dioscorea Villosa – Wild Yam Root

הבטטה  נחשבת לצמח עדין – עשירה באסטרוגן צמחי, מסייע לשיקום החשק המיני, להפחתת גלי חום וכל יתר תופעות גיל המעבר.

שיח אברהם מצוי – Vitex agnus – castus Chasteberry

שיח אברהם  הוא צמח ייחודי במנגנון השפעתו ההורמונאלית. הוא משפיע על המאזן ההורמונאלי של האסטרוגן  דרך התערבות בהשפעת ההיפותלמוס על פעילות בלוטת יותרת המוח, מסייע למניעת גלי חום.

אנאמרנה – Anemarrhenae asphodeloides – Zhi mu

הצמח מותווה בעיקר למצבים המאופיינים בחום, דוגמת גלי חום של גיל המעבר.

זנב הארי – Leonurus cardiaca – Motherwort

הצמח מתאים במיוחד לטיפול ארוך טווח בבעיות המערכת הקרדיו-וסקולארית המשולבות בהפרעות רגשיות ועצביות.

אנג'ליקה סינית –  ANGELICA SINENSIS

הצמח יעיל למניעת גלי חום ומסוגל לסייע להגברת החשק המיני.

2. תמיכה במערכת העצבים: אספקט חשוב ביותר בכל טיפול ועל אחת כמה וכמה גם כאן. השינוי שעוברת האישה בשלב זה בחיה הוא קיצוני, והיא נאלצת להתמודד עם מתח רב והרבה אי נוחות. תמיכה מוגברת באדרנל ובמערכת העצבים תעזור לה להישאר מחוברת לעצמה ויחד עם זה  להתמודד טוב יותר עם כל בעייה שתבוא. הצמחים החשובים כאן הם:

פרע Hypericum perforatum: אולי הצמח החשוב ביותר בטיפול הצמחי במערכת העצבים. משפר את מצב הרוח באופן משמעותי, אנטי חרדתי, אנטי דיכאוני ומשקם את מערכת העצבים.

קערורית Scutelaria laterifolia  :  משקמת את מערכת העצבים, צמח תומך ואוסף , חשוב מאוד לדאגנות יתר ולבעיות שינה.

ויטניה משכרת Withania somnifera:  מאפשר הסתגלות למצב החדש, מעט מרגיע, מחזק, תומך, משפר תפקוד כללי של הגוף.

ג'יסנג סיבירי Eleutherococcus   :  משפר בצורה משמעותי את יכולת ההסתגלות של הגוף לסטרס, אנטי חרדתי, מחזק.

שוש קרח Glycyrrhiza glabra: צמח אדפטוגן (משפר את יכולת ההסתגלות של הגוף) ומשפר תפקוד של האדרנל. נחשב במידה רבה ל"ג'ינסנג הארץ ישראלי".

3. ההזעות הן חלק כמעט בלתי נפרד מגלי החום . הטיפול באספקט ההורמונאלי יפחית אותם במידת מה, אך יחד עם זאת ישנם מספר צמחים שיכולים לעשות זאת בצורה טובה מאוד. כאשר המוביל כאן הוא צמח המרוה.

מרווה רפואית Salvia off: הוא הצמח החשוב ביותר להפחתת ההזעות הספונטניות שבאות יחד עם התקפי גלי החום. משפר ביעילות את אספקת הדם לשריר הלב ובעל יכולת ייחודית לשיקום רקמות כבד מצולקות. חליטת מרווה מומלצת ומקלה מאוד על גלי חום (רצוי לשתות צונן או פושר).

תזונה ופעילות גופנית

לפעילות גופנית מתונה יש משמעות וערך מוסף לנשים בגיל המעבר ובגיל השלישי: בנוסף לעובדה שפעילות זו מעוררת את כוח החיות, יוצרת משוב חיובי של האדרנל ומשחררת אנדורפינים (אנדורפין הוא חומר מרגיע עצבי ומפחית כאב) היא מקטינה את הסיכונים להידלדלות העצם ולאוסטיאופורוזיס, למחלות לב, ולהקטנת הסיכון לסרטן השד.

התנועה מקטינה את % רקמת השומן של הגוף. רקמת השומן התת עורית היא זו שמייצרת את עיקר האסטרוגן לאחר הפסקת המחזור ואסטרוגן זה הופך משמעותי בעיקר אם רקמה זו תופסת נפח גבוה. יתרונות נוספים של תנועה כוללים הקלה בגלי החום, הורדת לחץ דם למי שסובלת מיתר לחץ דם.

המלצות תזונה כלליות:

לתזונה תפקיד חשוב בהתמודדות עם תסמיני גיל המעבר.

לכן רצוי לשלב בתפריט מזונות עשירים באסטרוגנים מהצומח כמו  : מוצרי סויה –  טופו, טמפה, מיסו ופתיתי סויה,  שומר, סלרי, פטרוזיליה, פשתן טחון ובו אסטרוגנים צמחיים וגם מדללים את הדם ומקטינים נטייה לדלקות בגוף., ו שמן פשתן נבטי אלפלפא ואגוזים,  דגנים מלאים, תפוחים, אספסת ובמזונות נוספים.

תזונה  צריכה להיות  עשירה בסיבים, בויטמינים ובמינרלים.

עם צריכה  רבה של  ירקות ופירות,   רצוי לשלב ירקות חיים (לפחות 50% מהתפריט), עלים ירוקים וסלטים חיים.

צריכה של קטניות מגוונות  – עדשים, שעועית לבנה, אזוקי וכיו"ב. הקטנית מכילה שפע של סיבים, ויטמיני B, סידן  ומינרלים אחרים.

יש להרבות בזרעים , באגוזים בטחינה, שקדים ואגוזים, שזמינות הסידן שלהם הוכחה כגבוהה ביותר.

כדאי להפחית מזונות מהחי שעשירים בהורמונים סינטטיים ולהפחית מסיבה זו את מוצרי חלב , מאידך –  ולהגביר צריכת דגי ים.
• מומלץ להימנע ממזונות חמים כמו שתייה חמה ומרקים לוהטים, תבלינים סוכרים, מזונות חריפים וקפאין. מזונות אלה מגבירים את תופעת גלי החום.
• מומלץ לצמצם שתיית אלכוהול, מכיוון שאלכוהול עלול להגביר את גלי החום.
• רצוי במידת האפשר לשלב אצות בריכה או אצות ים. אלה עשירות בחלבונים, מינרלים וכלורופיל המסייע להפחתת גלי חום ושיפור האנרגיה.

תוספי מזון:

• אומגה 6 (מצוי בצמח שמן נר הלילה) – מסייע למניעת גלי חום. ניתן לשימוש גם בבליעה וגם למריחה למניעת יובש עור ויובש בנרתיק.
• ויטמין E טבעי – מסייע להקלה על גלי חום בבליעה ויעיל במריחה בנרתיק למניעת יובש.
• פיקנוגנול (בבליעה בלבד) – לשיקום העור, מניעת קמטים, כתמים והזדקנות העור.
• קו אנזים Q10 – מסייע לשיפור האנרגיה ומצב הרוח, מועיל לריכוז וזיכרון.
• בורון – מינרל המסייע לשמור על רמות אסטרוגן בדם, ובכך גם מסייע למניעת בריחת סידן בשתן.
• מגנזיום, רצוי מסוג ציטראט – גם מצוי בעלים ירוקים, שקדים ואגוזים לא קלויים, חומץ תפוחים ותפוחי עץ ירוקים. מסייע למניעת התכווצויות שרירים ברגליים והפרעות שינה.

ישנם טיפולים  נוספים :

דיקור סיני –  מקל באופן משמעותי בתסמיני גיל המעבר בעקר אם משולבים בצמחי מרפא סיניים.
שיאצו וטווינה מחזקים את הכליות על ידי לחיצות לאורך המרידיאנים.
במצב הנפשי ניתן לתמוך גם בעזרת פרחי באך ,שמאוד יכול לעזור בנדודי שינה ובסימפטומים אחרים שקשורים ברובד הנפשי .
* הערה: מדובר בהמלצות כלליות ובכל מקרה לפני כל טיפול נטורופתי חשוב ביותר לפנות לייעוץ רפואי מקצועי על מנת להתאים את הטיפול הבטוח והיעיל ביותר.

הנך מוזמנת לקבלת טיפול בקליניקה  שלי בהקדם על מנת שאוכל להקל את סבלך מהבעיה.נטורופתית