הרצאה בנושא תזונה נכונה… ובונוס טעימות בריאות 

תאריך : יום רביעי  13.1.16 

שעות המפגש :19:00-21:30

כתובת המפגש : רחוב האימהות 1ב' נס ציונה 

ברושור1

הולכים בריא עם אווה – קבוצת הליכה ו… טעימות בריאות 

תאריך : אחת לשבוע בימי רביעי החל מ10 לפברואר 2016

שעות המפגש :20:00-21:30

כתובת המפגש : רחוב האימהות 1ב' נס ציונה

ברושור 2 דף 1ברושור2

לרגש ולחדש בהרצאות על אוכל, תזונה ובריאות

יש המון מה להגיד על אוכל בריא והרצאה על הנושאים האלה לא חייבת לשעמם. אני  מצליחה לרתק את הקהל בטעמים, במראות ובניחוחות. לא פלא שאני מוזמנת להרצות בפני קהלים מגוונים של מבוגרים, בני נוער, משפחות, אנשי גיל הזהב, מוסדות וארגונים. מגוון הנושאים רחב – לכל טעם…

 מנחה: אווה בן אליהו

מאבחנת ומטפלת הוליסטית בגישה רב תחומית, בעלת ניסיון עשיר בהנחיית קבוצות (MA במינהל חינוכי). כיום אני מעבירה סדנאות והרצאות באזור המרכז : בחברות הייטק, חברות פרטיות ,מוסדות  ויצ"ו, מערכת החינוך , מוסדות לאוכלוסיות מוגבלות, מתנ"סים ומרכזי נופש ,קרנות השוטרים , לשכת עורכי הדין  ועוד.

לפרטים לגבי הרצאות וסדנאות לארגונים וחברות לחצו כאן.

"לעולם יהיו מזונותיך תרופותיך, ותרופותיך מזונותיך" – הרמב"ם

 

DSC00797

 

ממגוון נושאי ההרצאות: 

– הקשר בין תזונה לתחלואה – תחלואות ומחלות נפוצות : סכרת, מחלות לב וכלי דם, השמנה, סרטן ועוד. הקשר ההדוק בין מחלות אלו ובין הרגלי האכילה המודרניים הנפוצים.

– אכילה כתופעה – האם אכילת יתר יוצרת "מעגל עוני" תזונתי? מהם המזונות הנכונים לנו ,בניית תפריט תזונתי עשיר ומפורט, הכולל הנחיות  ליישום התזונה הבריאה בחיי היומיום, שומנים בריאים ולא בריאים, פחמימות מומלצות, חלבונים מתאימים, ויטמינים ומינרלים ותפקידם בשמירה על בריאות תקינה.

– שבירת מיתוסים בנוגע למזונות נפוצים – החברה הישראלית ניזונה ממיתוסים רבים לגבי מהם מזונות בריאים. אנפץ כמה מיתוסים המושרשים עמוק בהרגלי החיים שלנו: החלב… האם הוא כל כך בריא לעצמות שלנו? הקשר בין

חלב לסרטן, לתחלואה לבבית  ועוד….. חלבונים.. לכמה באמת אנו זקוקים? צמחונות .. האם באמת צריך בשר?

– איך מכינים במינימום זמן ארוחות בריאות, שקל ופשוט לקחת לעבודה? – כל שנדרש הוא מעט חשיבה מקדימה והתארגנות מראש.

– מטבח האנטי אייג'ינג – כלי בישול מועדפים ושיטות אחסון מזון יעילות, איחסון מוצרים יבשים בצנצנות זכוכית או בכלי פלסטיק ?, מוצרי Tupperware –ידידותיים לסביבה ?כלי בישול " בריאותיים " ? ייבוש מזון -שיטות משמרות הרכב תזונתי ?

– פטנטים במטבח – דרכים לריכוך חמאה , כיצד נשמור שתפוח עץ לא ישחיר בסלט פירות שלנו ? כיצד נחזיר חיים לגזר המקומט ? כיצד נשמר שיני שום שקולפו? ועוד..

– איך לעודד ילדים לאכול בריא – הרצאה לאמהות. כהורים אנו האחראיים על תזונת הילדים. אבל כהורים שרוצים לתת לילדים שלנו אוכל בריא אנו צריכים להתמודד עם: הרצונות שלהם , סדר היום העמוס שלנו , הזמן המועט שיש לנו להכנת הארוחות….

– נפש בריאה במוח בריא – מצבי רוח, דיכאונות, חרדות, כעסים, התמכרויות, נדודי שינה, ומתחים נפשיים   בחברה המערבית : הסיבות, אבחון הגורמים, והפתרונות על-פי הרפואה הנטורופתית.

– בריאות במערכת העיכול – מערכת העיכול היא אחת המערכות הרגישות ביותר בגוף, ונמנית בין המערכות שגם עובדות הכי קשה. מערכת העיכול מורכבת מאיברים נוספים כגון הכבד, כיס מרה, לבלב, שיחד עם הקיבה והמעי על כל חלקיו, אמורים לתפקד באופן הרמוני ותקין. כאשר אין הרמוניה בתפקוד בין חלקי מערכת העיכול השונים, כאשר הם אינם מתפקדים בעיתוי הנכוןנוצרת בעיה , ובמקרים רבים לרפואה הקונבנציונלית  אין מענה טיפולי.

חיזוק מערכת החיסון – המערכת החיסונית היא צבא לוחמים אדיר עם אסטרטגיות וטקטיקות, שמנהל מדי יום מלחמות. כדי שהצבא הזה יהיה גדול, חזק ואינטליגנטי, מספיק שנעשה שינויים לא רבים. ישנן דרכים רבות לחזק את הגוף באופן טבעי ובכך להוריד את הסיכוי לחלות. לתזונה, צמחי מרפא, תוספי מזון ותרופות סבתא כוח אדיר בחיסון הגוף, מניעת שפעת וטיפול בווירוסים, כאשר ההבדל בין ילדים למבוגרים הוא בעיקר הבדל במינונים המומלצים לצריכה.

– פחמימות – האם אפשר בלעדיהן? – השאלה: "האם אנחנו מכורים לפחמימות?" מסתבר שהתשובה היא ברוב המקרים "כן" !! לחלק גדול מהמזונות שאנו אוכלים מוסיפים היום סוכר גם כשאין צורך בדבר, במיוחד כשמדובר במזונות מעובדים. הוספת הסוכר המתמדת גורמת לכך שהטעמים שאנחנו מפתחים הופכים להיות מאוד מתוקים. ואז…

– תזונה נבונה לקראת החגים  – חגינו  הממשמשים ובאים מלווים , פעמים רבות, בעליה במשקל. ההתכנסויות המשפחתיות, ארוחות החג העשירות והזמן הפנוי הרב יחסית,

מביאים אותנו, לא אחת, לצרוך יותר קלוריות ממה שאנו צורכים בימים שבשגרה. קשת הרגשות והתחושות הרחבה שחג זה מעורר – החל מרגשות של שימחה וכלה בתחושות של מתח ועייפות – מספקת טריגר נוסף לגשת למקרר ולחטוף עוד משהו לאכול. על מנת להתמודד עם אכילת היתר במהלך ימי החג, עלינו ללמוד להתחבר לעצמנו בשלושה היבטים: מהם?

– בחירה מושכלת של מזון בריא – ההתעסקות שלנו במזון, כמו בחלקים אחרים של החיים, אמורה להיות פשוטה ולא מסובכת, אבל לעיתים, בשאיפתנו לשמור על בריאותנו ובריאות יקירינו, אנחנו נסחפים להשקעות מוגזמות של זמן וכסף. האם ניתן להימנע מכך?

– רפואת הרמב"ם – עיקרי הלכות הבריאות על פי הרמב"ם וכיצד ניתן ליישמן בזמננו. בין השאר תתייחס ההרצאה לאמירות נודעות של הרמב"ם, כמו "היה אתה הרופא של עצמך" ו"הינך מה שאתה מצליח לעכל ולהטמיע בגופך", לגישתו הרואה חשיבות רבה ברפואה מונעת ולעקרונות נוספים שהרפואה המודרנית מאששת כיום במחקרים מדעיים.

– תזונה לשיפור הביצועים הספורטיביים

  • "תרופת" הפעילות גופנית – כמה ולמה? מה לאכול לפני /אחרי פעילות גופנית…
  • טיפים של תזונה לשיפור הביצועים הספורטיביים.
  • תוספי מזון לספורטאים – מה מותר מה אסור?
  • פעילות גופנית וחלבונים
  • אימון מומלץ ותזונה מתאימה לספורטאים בגיל הזהב / לילדים.

– שומנים בריאים – המילה שומן, היא מילה נרדפת לכיעור וחוסר בריאות, בעוד שבעבר היא תיארה בריאות, עושר וכוח ובפועל היא אמורה לתאר את אחד מאבות המזון העיקריים. כך למשל המילה כולסטרול היא מילה נרדפת למחלת לב ו/או סיכון גבוה למחלה, בעוד שהמילה עצמה מתארת סוג של שומן חשוב כשלעצמו, המיוצר בחלקו הגדול בגופנו והוא אחד הרכיבים החשובים בבניית הורמונים ו

קרומי תאים בגופנו. אז אלו שומנים בריאים לנו ??

– הרצאת מבוא לסדנא  בנושא : "ראשית התזונה בתבונה" – כהורים,  אנו האחראיים על תזונת הילדים. אבל כהורים שרוצים לתת לילדים שלנו אוכל בריא אנו צריכים להתמודד עם: הרצונות שלהם , סדר היום העמוס שלנו , הזמן המועט שיש לנו להכנת הארוחות. בין הנושאים שעליהם נדבר בהרצאה : המעבר היעיל והמתאים לאוכל מוצק/רגיל, טיפים להתמודדות עם  הילד הסרבן, והשמנת ילדים….

תזונה ללא גלוטן וסוכרים – בעידן מתפתח של הכרה בחשיבות האוכל שאנחנו אוכלים, מתפתחות גם שיטות חדשות לשימוש בחומרי גלם בריאים יותר. אנשים רבים עם רגישות לגלוטן כל כך עסוקים בלשרוד את התזונה המגבילה,שפשוט לא חושבים על התזונה הנכונה.כך יוצא,שהתפריט היומי שלהם הופך להיות עמוס במזונות עתירי סוכר ושומן ודלי ערכים תזונתיים חיוניים. בואו לגלות איך להכין מזון ללא גלוטן וללא סוכר ….כך שיהיה גם טעים וגם מזין!

– "מה בין חלב לטופו?" – מהן העובדות על החלב ומוצריו שאנו והתינוקות שלנו שותים? מהו הקשר של החלב למחלות שונות כמו סכרת  סרטן ואוסטיאופורוזיס? ניפוץ מיתוס החלב .. מה צורכים במקום?? הטופו – "אוצר המזרח" – מה מקורו? אלו מאכלים ניתן להכין ממנו?

– תרופות סבתא – הידעת כי במטבחך נמצאות תרופות טבעיות ויעילות הנמצאות בשימוש זה אלפי שנים? מספררב של צמחים ומזונות, הנמצאים בכל מטבח משמשים זה מכבר כתרופות טבעיות, יעילותובטוחות כנגד מספר רב של תחלואים וכאבים שונים. תרופות ביתיות הם צמחים ומזונותהנמצאים תדיר בביתנו ואנו משתמשים בהם אף ללא הידיעה כי אלו הם למעשה תרופותהמשמשות ברפואה העממית וברפואה הנטורופתית כבר מאות שנים.

חומרים מסוכנים במזונות ובקוסמטיקה שלנו – הידעתם שקיימת רשימה מפורטת של חומרים משמרים וצבעי מאכל העשויה לשמש אתכם בבחירת המזונות שאתם צורכים? חלקם מסוכנים מאד ויכולים לגרום לסימפטומים שונים עד מחלות קשות ומוות. עד כמה דאודורנט יכול להזיק לנו? האם בחומרי קוסמטיקה של תינוקות יש חומרים מסוכנים?

– אכילה רגשית – מה המשותף לקרואסון טרי, צלחת פירה תפוחי אדמה, סיר פסטה וקערית דייסה? כולם משתייכים לקבוצה האמורפית של מזונות הנחשבים "מנחמים". רובם עשירים בפחמימות, (פחמימות פשוטות בדרך כלל), מוגשים בטמפרטורה חמימה ובדרך כלל הם גם יכללו שפע בצק רך, שומן לרוב או מרקם עיסתי. ידוע כי המזונות המנחמים מעלים את רמת הסרוטונין במוח, בכך גורמים לתחושה של רגיעה ומצב רוח טוב. כל האכילה העודפת היא בעיקר אכילה רגשית! האם יש תחליפים בריאים לאכילה רגשית, שיסייעו לספק את הצורך בלי לשלם בבריאות ובקילוגרמים?

למה אורגני? האם קיים פיקוח מתמיד על הגידולים האורגניים הנמכרים לנו? מהם היתרונות ומהם החסרונות שלהם? השאלה בהחלט ראויה, הרי מה ההבדל? עגבנייה היא עגבנייה ומלפפון הוא מלפפון. כאשר מסתכלים מבחוץ, זו אכן טענה צודקת, ירקות "רגילים" אפילו נראים לפעמים טוב יותר! בואו נעשה סדר במידע על האורגניים!

הפנתרים האדומים והרדיקלים החופשיים – איך נוצרים רדיקלים חופשיים? כיצד הם מאיצים את תהליך ההזדקנות? מי הם נוגדי החמצון (Anti Oxidants) הנלחמים בהם? בגוף קיימים חומרים נוגדי חמצון פנימיים כמו אנזימים שונים, כולסטרול, חומצות אמינו שמכילות גופרית ועוד. מזונות טבעיים טריים הם בד"כ כאלה המכילים כמות גדולה של נוגדי חמצון. מי הם המזונות הטבעיים האלה? הידעתם שקיימת רשימה מפורטת של חומרים משמרים וצבעי מאכל העשויה לשמש אתכם בבחירת המזונות שאתם צורכים? חלקם מסוכנים מאד ויכולים לגרום לסימפטומים שונים עד מחלות קשות ומוות.

– טיפים לאכילה בחגים – אילו פעולות עלינו לעשות כדי  "לעבור בשלום את כל הארוחות" בלי הזלילות, התירוצים, הילדים והאורחים.איך שומרים על המטרה להישאר במשקל שאיתו התחלנו את החגים?שלל טיפים ומתכונים שיסייעו לנו  לשמור על בריאותינו.

מה בין נבט לנבטוט? אפשר לקנות אותם מוכנים בחנויות הטבע ובמרכולים אבל הכי כיף להנביט לבד בבית. זה פשוט, כייפי והכי חשוב – בריא! ראשית, איך  נבדיל בין הנבט לנבטוט? מהם החומרים בהם החיוניים  לבריאותו של האדם?שלל מתכונים שיסייעו לנו  לשמור על בריאותינו!

אכילה לפי עונות השנה – לפי הרפואה הסינית חשוב שנחיה בהרמוניה עם שינויי מזג האוויר בין העונות ולכן נשנה ונתאים את עצמינו לעונה באמצעות בחירה והתאמה של מאכלים ואופן הכנתם.מהי התזונה המותאמת לימים חמים? מהי התזונה המומלצת למניעת מחלות חורף? מהי התזונה המתאימה  לבוא האביב?

– "תזונה טבעית לשיפור התפקוד מיני (ליבידו)" – האם קיימים מזונות מעוררי חשק? – מין ואוכל הם שני צרכים בסיסיים שחיוניים להישרדות וקשורים יחדיו בקשר הדוק.כבר לפני זמן רב ידעו אבותינו כי צריכה נכונה של מוצרי מזון יכולים לשפר את זרימת הדם, להגביר את האנרגיה, להרגיע ולגרום להתעוררות החשק המיני. מסתבר שתזונה בריאה, צמחי מרפא, פטריות ,שמנים אתריים ,מאפשרים לשפר את התפקוד המיני , משמרים איכויות ומשפרים את החוויה הזוגית ! …. וכל זאת על ידי הכלים שהעניק לנו הטבע. ההרצאה המעשירה "תזונה טבעית לשיפור התפקוד מיני( ליבידו ) "תעסוק במזונות שצברו להם מוניטין של מעוררי תשוקה, מתי כדאי לאכול אותם ? באלו כמויות ?… ועוד.

הקדם להזמין הרצאה עוד היום עבור ארגונך/ חוג הבית!

לפרטים נוספים אנא צרו איתי קשר:

אווה בן אליהו

הקליניקה: רח' האמהות 1, סביוני נצר, נס ציונה

טלפון:  052-6786700

מייל:     evaben.natura@gmail.com

 נטורופתית